Compact Guide

Otomobil ve motosiklet

Yola çıkmadan önce 00:03

Her otomobil veya motosiklet için: Resmi bir plaka, geçerli bir HU etiketi ve sigorta gereklidir.

Lastiklerinizin uygun kesite sahip olduğundan emin olun. Kış aylarında asla yaz lastikleri ile yolculuk yapmayın; kış lastikleri kış aylarında yol güvenliği sağlar.

Mobilet, motorlu bisiklet veya motosiklet kullanırken her zaman kask takın. Sizinle birlikte yolculuk yapan kişi de kask takmalıdır.

Otomobilinizde bir ikaz yeleği (mümkünse her yolcu için bir tane), bir uyarı üçgeni ve yenilenmiş bir ilkyardım kiti bulunmalıdır.

Sürüş sırasında otomobildeki herkes emniyet kemerlerini takmalıdır - arka koltukta oturanlar dahil.

Boyu 1,50 metreden az olan 12 yaşın altındaki çocuklar sadece çocuk koltuğunda oturabilir. Çocuğun yaşına ve boyuna bağlı olarak farklı modeller mevcuttur. Doğru seçim yapmak çocuğunuzun güvenliği açısından önemlidir. İPUCU: Doğru çocuk koltuğunun hangisi olduğunu öğrenmek için mağazaya danışın veya internete başvurun. ADAC’nin web sitesi, bir a çocuk koltuğu danışmanı sunmaktadır. Wikipedia\'da çocuk koltuklarına ilişkin temel bilgiler birçok dilde mevcuttur.Sürücü olarak siz 02:03

Her yolculuk sırasında aracın ruhsatını ve geçerli ehliyetinizi yanınızda taşımalısınız. Almanya için ehliyetiniz (AB) yoksa mevcut ehliyetinizin Almanya\'da geçerli olup olmadığını önceden kontrol etmeyi unutmayın. Örneğin ACE, ADAC veya Yol Trafiği Amirlikleri’ne başvurabilirsiniz. NOT: Uluslararası ehliyet, sadece geçerli bir ulusal ehliyetle birlikte kullanılabilir.

Alkol, uyuşturucu veya ilaç etkisi altındayken asla araç kullanmayın.

Dikkat dağıtıcı unsurlardan kaçının!
Akıllı telefonunun kulağınızda veya elinizde olması, sadece kazalara neden olmakla kalmaz, aynı zamanda polis tarafından işleme tabi tutulur ve cezalandırılır.

Navigasyon sistemleri gibi yardımcı araçlar sıkı ve güvenli bir şekilde takılmalıdır.

Trafik kuralları 03:22

Almanya\'da, tüm komşu ülkelerde olduğu gibi, trafik sağdan akar.

Motorlu taşıt yolları ve otoyollar için de sağdan sürüş geçerlidir. Bu, mümkün olduğunca sağda kalmanız ve sol tarafı sadece sollama için kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Sollama yaparken izin verilen maksimum hız aşılmamalıdır.

Otoyol için önerilen hız 130 km/sa olarak belirlenmiştir. Ancak levhalarda örneğin 100 km/sa gibi genellikle daha düşük azami hızlar belirtilir veya inşaat alanlarında 80 ya da 60 km/sa olabilir. NOT: Otoyollarda durmak, dönmek ve geri yönde sürüş yapmak yasaktır – acil durumlarda sağ yan şerit kullanılmalıdır. Kaza veya trafik sıkışıklığı durumunda bir acil durum koridoru oluşturun: en soldaki şerit ile yanındaki sağ şerit arasında tek yön için en az iki şerit içeren bir koridor. Yolunuzu kaybetmeniz durumunda, bir sonraki çıkışta otoyoldan ayrılın ve yol boyunca ters yönde ilerleyin.

Şehir dışında otomobiller için genel azami hız 100 km/sa değerindedir (otoyollar dışında). Genellikle bir kavşağa ya da trafik lambasına yaklaşırken, azami hız bazı yerlerde 70 km/sa değerine düşürülür.

Bir kasaba veya şehir içindeyken en fazla 50 km/sa hızla araç kullanabilirsiniz. Hız, belirli bölgelerde veya örneğin okul yakınlarında en fazla 30 km/sa değerine düşürülür.

Çok hızlı araç kullanmak ciddi kazalara neden olabilir. Azami hızların aşılması yüksek para cezalarına ve sürüşten men edilmeye yol açabilir.

Geçiş üstünlüğü kuralları 06:09

Bir kavşakta trafik ışıkları veya hiçbir trafik kuralı levhası bulunmuyorsa şu geçerlidir: “önce sağ, sonra sol”.

Trafik polisler tarafından yönetildiğinde, polislerin verdikleri işaretler tüm kurallardan önceliklidir. İki ana işaret mevcuttur:

“Kavşakta dur (Stopp) – çapraz trafik serbest”

“Kavşaktan önce sonraki işareti bekle”.

Kaza durumunda 06:48

Yaralıların olduğu bir kazanın hemen ardından 112 acil numarasını arayın.

Kişisel yaralanmanın olmadığı bir kazada 110 numaralı telefondan polisi arayın.

Polis gelene kadar kaza mahallinde kalın.

Park halindeki bir araçta hasara neden olmanız ve aracın sahibine ulaşamamanız durumunda, polisi bilgilendirmeniz ve kazanın kaydı tutulana kadar beklemeniz gerekir. Not bırakmak yeterli değildir.

Bir kazaya neden olmak ve kaza mahallinden uzaklaşmak sürücünün kaçması olarak değerlendirilir ve para cezasına ya da üç yıla kadar hapis cezasına tabidir.

Otoyoldayken aracınızın arızalanması durumunda güvenlik yeleğini giyin, uyarı üçgenini yerleştirin ve bariyerlerin arkasında yardım bekleyin.

Daima kazasız ve arızasız bir yolculuk yapmanızı dileriz.