Compact Guide

Bisikletle

Yola çıkmadan önce 00:03

Bisiklet yola elverişli olmalıdır. Frenler ve pedallar çalışır durumda olmalıdır ve bir korna bulunmalıdır. Aydınlatma da son derece önemlidir. Bir bisiklette ön ve arka lambaların yanı sıra reflektörler bulunmalıdır. Ön kısma beyaz, arka kısma ise kırmızı bir reflektör takılmalıdır.

Lastikler veya jantlar yansıtıcı olmalıdır. Bunlar yoksa her tekerleğe iki kedi gözü takılmalıdır.

Bu donanımlar olmadan bisikletin cadde trafiğinde kullanımına izin verilmez. İPUCU: Birçok bisiklet dükkanında düşük fiyatlı kullanılmış bisikletler satılmaktadır. Bu bisikletler yola elverişli şekilde satılır.

Diğer yol kullanıcılarının sizi iyi bir şekilde görebilmesi için parlak veya yansıtıcı kıyafetler giyin. Ayrıca her yolculukta bisiklet kaskı takmanız önerilir.

Alkol, uyuşturucu veya ilaç etkisi altındayken yola çıkmayın. Bu, siz ve diğer insanlar açısından çok tehlikeli olabilir ve yasal sonuçlar doğurabilir.

Yolculuk sırasında 01:32

Dengenizi koruyabilmek için gidonu iki elinizle birden tutun. Durduğunuzda araçlara yaslanmayın.

Bir bisiklette sadece bir kişi yolculuk yapabilir.

Yanınızda bebeğiniz varsa özel çocuk koltuğu kullanmalısınız. Bu koltuk, arka taşıyıcıya sıkı şekilde takılmalıdır. Alternatif olarak çocuk taşıyıcılar mevcuttur.

Bir bisiklet grubuyla birlikte yolculuk yapıyorsanız yan yana değil, arka arkaya ilerleyin NOT: Sürüş sırasında telefonla konuşmak veya akıllı telefonunuzu kullanmak yasaktır. Bu durum kazalara yol açabilir ve sonuçlar doğurabilir. Tüm dikkatinizi yola vermelisiniz.

Bisiklet yolları 02:37

Almanya’da yetişkinlerin ve 10 yaşın üzerindeki herkesin taşıt yolunda bisiklet sürmesine izin verilir. 8 yaşın altındaki çocuklar kaldırımı kullanmalıdır. 8 ila 10 yaşındaki çocuklar taşıt yolunu veya kaldırımı kullanmayı kendileri tercih edebilir. Bunun için çocuğun taşıt yolunda güvende hissetmesi gerekir ve ilkokulda bisiklet eğitimi almış olması önemlidir. İPUCU: Birçok şehirde siz ve çocuğunuzun rehber gözetiminde bisiklet sürme alıştırması yapabileceğiniz toplu ulaşım okulları mevcuttur. Daha fazla bilgiye Bilgiler menüsünden ulaşabilirsiniz.

Bir taşıt yolu işaretlenmişse , mevcut bisiklet yolunu kullanmanız gerekir. Bunun için yolda engel bulunmaması gerekir. Aksi halde dikkatli bir şekilde taşıt yoluna geçin.

Bu işareti ("Ortak yaya ve bisiklet yolu") gördüğünüz yerlerde yayalar ve bisikletliler yolu paylaşır. Bisikleti dikkatli bir şekilde kullanın ve yoldaki yayalara dikkat edin.

Bu işaretin (“Ayrı yaya ve bisiklet yolu”) olduğu yerlerde, bisikletliler levhada ve varsa zeminde gösterilen tarafı kullanmalıdır.

Bisikletlilerin otoyollar ve motorlu taşıt yollarında seyahat etmesine hiçbir durumda izin verilmez.

Ayrıca bu yasak, şu ikaz levhalarını gördüğünüz durumlarda da geçerlidir:
“Kaldırım” , “Bisiklet yasak” , “Tüm araçlar yasak” .

Bu levha, bisikletten inmeniz ve iterek götürmeniz gerektiği anlamına gelir: Geschützte Grünanlage.

Trafik kuralları 04:56

Bisikletlilere yönelik trafik kuralları, otomobil kullanıcıları için olanlarla aynıdır. Kırmızı “Dur!” anlamına gelir; durmanız gerekir.

Trafik lambalarının veya trafik kuralı levhalarının bulunmadığı bir kavşakta şu geçerlidir: Sağ taraftan gelen geçiş hakkına sahiptir. Dolayısıyla: “önce sağ, sonra sol”.

Güvenlik ve el işaretleri 05:25

Düz bir şekilde ilerlemek istiyorsanız park halinde otomobillerle mesafenizi en az 1 metre olarak koruyun. Kazayla açılmaları halinde otomobil kapıları çarpabilir.

Giriş ve çıkışlara dikkat edin. Bazı otomobil kullanıcıları bisiklet yolunu görmez ve öne doğru çıkar.

Bisikletle kavşaktan geçerken "kör noktada" olduğunuzda dönüş yapan araçlar (otomobiller ve özellikle kamyonlar) sizi kolayca gözden kaçırabilir. İPUCU: Görünüp görünmediğinizden emin değilseniz frenleyerek yavaşlayabilir ve önceliği araçlara verebilirsiniz. Diğer araçlarla aranızda yeterli mesafe bulunduğundan her zaman emin olun. Trafik ışıklarında, otobüslerin veya kamyonların arkasında durmanız gerekir; yanlarında durmayın.

Dönmek istediğinizde, trafiğe göz atmak için sağınıza solunuza bakın. Kolunuzla sürüş yönünü değiştirmek istediğinizi bariz bir şekilde gösterin. Sola dönmek istediğinizde sol kolunuzu, sağa dönmek istediğinizde ise sağ kolunuzu yana uzatın.

Diğer insanların nereye gitmek istediğinizi görebilmeleri için bu adım çok son derece önemlidir.

Örneğin bir kavşakta sağa dönmek istediğinizde yayalara dikkat edin. Yayaların önceliği vardır.

İyi yolculuklar dileriz!