Compact Guide

Yaya

İyi bir şekilde hazırlanın 00:02

Cadde trafiğinde hareket halindeyken iyi bir şekilde görünür olmanız gerekir. Özellikle karanlıkta, parlak veya yansıtıcı kıyafetler güvenliğinizi artırabilir.

Dikkat dağıtıcı unsurlardan kaçınmaya çalışın. Cep telefonunuza bakmak istediğinizde durun. Müzik dinlerken müziğin sesini çevrenizdekileri duyacak şekilde düşük seviyeye ayarlayın.

Kaldırımlar 00:29

Şehir içinde daima kaldırımları kullanın.

Taşıt yolu sadece otomobiller, motosikletler ve bisikletliler içindir.

Ayrıca bazen bisikletlilere de kaldırım kullanımı için izin verilir ancak şu işaretle belirtilir: “Ortak yaya ve bisiklet yolu” . Bu yollarda karşınıza bisikletliler çıkabilir.

Ayrıca birçok şehirde ayrı bisiklet ve yaya yolları mevcuttur. Bu yollar zemindeki işaretlerle ve şu işaret levhasıyla belirtilir: “Ayrı yaya ve bisiklet yolu” .

Hem kendiniz hem de bisikletliler açısından tehlike oluşturabileceği için yürürken bisiklet yoluna girmemeye dikkat edin. NOT: Taşıt yolu veya bisiklet yoluna mesafeniz ne kadar fazla olursa sizin için o kadar güvenlidir. Sağ kaldırımda yürüyorsanız mümkün olduğunca en sağda kalmaya çalışın.

Bazen iki bölge arasında otoyol boyunca hiç yaya yolu bulunmaz. Bu durumlarda sol tarafta yürüyün. Böylece karşıdan gelen otomobilleri, motosikletleri ve bisikletlileri iyi bir şekilde görebilirsiniz. Bu yollarda mümkün olduğunca yolun dışında kalmaya özen gösterin. ÖNEMLİ: Yürürken otoyollara ve motorlu taşıt yollarına girmemelisiniz. Bu yasağın ihlal edilmesi hayati tehlike ile sonuçlanabilir.

Yaya bölgesi 01:59

Bu işareti gördüğünüz yerlerde yayalara ayrılmış bölgedesinizdir. Bu alanda yürürken önceliğiniz vardır; ancak dikkatli olun. Bununla birlikte, sevk araçları veya bisikletlilerin bu yola girebileceğini belirten ek işaretler bulunabilir. Özellikle bu durumlarda dikkatli olun.

Bu işaret sadece yerleşim olan bölgelerde daha sık görülür: . Bu bölgelerde çocuklar sokakta oynayabilir ve yayalar tüm caddeyi kullanabilir. Ancak trafiği engellememeleri gerekir. Otomobiller için izin verilen azami hız yürüme hızıdır (4-6 km/sa). Yine de her zaman dikkatli olun!

Caddede karşıdan karşıya geçme 02:47

Bir caddede karşıdan karşıya geçmek istediğinizde en iyi seçenek trafik ışıklarını kullanmaktır. Kırmızı ise: “Dur! Taşıt yoluna girmeyin.” Yeşil ise: “Caddenin karşısına geçebilirsiniz ancak dikkatli olun.”

Yeşil yanarken taşıt yoluna girdiyseniz ve lamba kırmızı renge dönerse durmayın. Karşı tarafa doğru ilerleyin. Öncesinde bir kavşağa ulaşırsanız burada lamba tekrar yeşile dönene kadar bekleyin.

Ayrıca yaya olarak yol üzerinde sıklıkla bulunan yaya geçitlerini kullanabilirsiniz. Almanya’da yaya geçitlerinde yayalar önceliğe sahiptir ancak karşıya geçmek istediğinizi bariz bir şekilde belirtin. Taşıt yolunun boş olduğundan veya araçların sizin için durduğundan emin olana kadar yaya geçidinden geçmeyin. NOT: Bir siren sesi duyarsanız ve/veya mavi bir ışık görürseniz polis, itfaiye, ambulans veya diğer acil durum taşıtlarına her durumda geçiş önceliği vermelisiniz. Ardından lambanın yeşil olmasını veya bir yaya geçidiyle karşılaşmayı beklemelisiniz.

Kavşak, taşıt yolunda karşıdan karşıya geçmeyi kolaylaştırır. Yaya geçidinin aksine, otomobillerin, motosikletlerin veya bisikletlilerin kavşakta durmasına izin verilmez. Yayaların önceliği yoktur.

Bir caddede karşıya geçmek istediğinizde her zaman trafik ışıklarını, yaya geçitlerini veya kavşakları kullanın. Bu seçeneklerden hiçbiri yoksa taşıt yolunun boş olduğundan emin olun. Sola, sağa ve sonra tekrar sola bakın. Caddenin diğer tarafına geçmek için en kısa yolu kullanın. NOT: Otoyolda park etmiş otomobillerin arasından karşı karşıya geçmek istediğinizde tehlike söz konusudur. Bu durumda özellikle kamyonlar ve arabaların sizi görmesi zorlaşır. Taşıt yolunda karşıdan karşıya geçmek için boş bir şerit varsa bu şeridi kullanın.

İstatistiksel olarak, Almanya’da yaya olmak güvenlidir. Ancak her zaman dikkatli olun ve risklerden kaçının.