Compact Guide

Ehliyet

Genel bilgiler 0:03

Alma 0:05

Ehliyet almak istiyorsanız bulunduğunuz bölgedeki sürücü belgesi makamına başvuruda bulunmanız gerekir. Bunun için nüfus belgeniz yanınızda olmalıdır. Nüfus kağıdınız yoksa göçmenlik dairesinden alınan bir oturma izni yeterlidir.

Motorlu taşıtın tipine bağlı olarak çeşitli ehliyet tipleri mevcuttur.

Sürücülük kursunda hem teorik hem de pratik dersler verilir. B sınıfı (3,5 tona kadar motorlu taşıtlar) ehliyet ilk kez alınırken en az 14 saat teorik ve 12 saat özel sürüş gereklidir. Ehliyet alabilmek için teorik ve uygulamalı sınavı geçmeniz gerekir.
Teorik sınav bilgisayar üzerinden gerçekleştirilir. Sınav başka dillerde de düzenlenebilir.

İptal 0:58

Trafik kurallarının ihlali sonucunda para cezası, puan cezası veya ehliyetin iptali söz konusu olabilir. 8 puandan sonra ehliyet iptal edilir.

Tanınma 1:15

Almanya\'da düzenli oturumu olmayan ve turistler gibi sadece ziyaret amaçlı bulunan kişiler ehliyetlerini sınırsız olarak kullanabilir. Ehliyet Almanya\'da düzenlenmemişse uluslararası bir sürücü belgesine veya ehliyetinizin tercüme edilmiş kopyasına ihtiyacınız vardır. Tercüme 6 ay geçerlidir.

Almanya\'da düzenli oturum kaydını aldıktan sonra ehliyetinizi 6 ay daha kullanabilirsiniz. Ardından Almanya ehliyeti almanız gerekir. Yurt dışında aldığınız ehliyetin değiştirilmesi için bulunduğunuz yerdeki sürücü belgesi makamına lütfen zamanında başvuruda bulunun. Ayrıca AB ve AEA ülkelerinden alınan ehliyetler Almanya\'da geçerlidir ve ulusal geçerliliklerini korudukları sürece yeniden düzenlenmelerine gerek yoktur.

Yeniden düzenleme için de teorik ve uygulamalı sınavlara girmeniz gerekebilir.

Sınav, AB ve AEA ülkeleri ve ayrıca anlaşmalı devletler için gerekli değildir.