Compact Guide

Toplu taşıma kullanımı

Toplu taşımaya neler dahildir? 0:03

Kamusal toplu taşımada otobüsleri ve trenleri kullanabilirsiniz. Büyük şehirlerde ise kısmen metro ve tramvay seçenekleri de mevcuttur.

Toplu taşıma trenleri arasında banliyö trenleri ve bölgesel trenler yer alır. Kırmızı şeritli beyaz-gri IC ve ICE trenleri bu trenlere dahil değildir. Bu trenler uzun mesafe taşıma sınıfındadır.

Bilet alma 00:36

Her yolculukta yanınızda geçerli bir bilet bulundurmanız gerekir.

Farklı bilet tipleri arasından seçim yapabilirsiniz: Sadece bir kez seyahat edeceğinizde tekli bilet almanız önerilir. Bir ay boyunca hareket halinde olacağınız durumlarda aylık kart alın. Şehir ve taşıma şirketine göre çeşitli bilet teklifleri mevcuttur.

Bilet alma yöntemi 01:05

Örneğin tren istasyonları veya metro duraklarındaki otomatlardan veya müşteri merkezlerinden bizzat alabilirsiniz. Ayrıca otobüslerde biletler şoförden satın alınabilir. Bazı tramvaylarda bilet otomatları mevcuttur. İPUCU: Seyahatten önce acele etmeden hangi bilete ihtiyacınız olduğu konusunda bilgi edinin ve biletinizi önceden satın alın.  

Bilet damgalama 01:34

Çoğu bilet seyahat başlangıcından önce damgalanmalıdır. Damga yan kısımdaki boş bir alana basılır Icon: Ticket - freie Fläche. Bunun için durakların yanı sıra otobüsler ve tramvaylarda da damga otomatları mevcuttur. İPUCU: Hangi güzergah için hangi bilete ihtiyacınız olduğundan emin değilseniz müşteri hizmetleri merkezi personeline danışın. Personel size memnuniyetle yardımcı olacaktır.  

Yolculuk sırasında 02:05

Otobüs durakları şu işaret levhasıyla belirtilir: Icon: Baushaltestelle (H)
Metro girişi şu işaret levhasıyla belirtilir: Icon: Zugang U-Bahn (U)
Icon: S-Bahn-Haltestelle (S) işareti banliyö treni durağını belirtir.

Metro ve tren raylarına giriş yasaktır. Raylara girmek çok tehlikelidir ve girenler cezalandırılır.

Tramvay hatlarının uygun noktalarından karşıdan karşıya geçmek mümkündür. Ancak tramvayların nispeten sessiz çalıştığını ve frenleme mesafelerinin uzun olduğunu unutmayın!

Sadece ilgili duraklarda iniş ve biniş yapılabilir. Trenler, metrolar ve tramvaylar planlanmış duraklarda durur. ÖNEMLİ: Biniş ve inişler sırasında dikkatli olun. Akıllı telefonlar veya müzik dinlemek dikkatinizi dağıtabilir ve kazalara neden olabilir.

Biniş 03:03

Beklerken yola veya gelen otobüslere ya da tramvaylara güvenli bir mesafede durun.

İnmek isteyen tüm yolcular tamamen inene kadar binmek için bekleyin. Oturacak yer yoksa ve ayakta durmanız gerekiyorsa yolculuk sırasında her zaman sıkı tutunun.

İniş 03:27

Otobüslerde, sürücüye bir sonraki durakta inmek istediğinizi bildirmek için “STOPP” (Dur) düğmesine basabilirsiniz. Otobüs veya tren durana kadar bekleyin. Bazen kapıların açılması birkaç saniye sürebilir.

Lütfen kendinize ve çocuğunuza her zaman dikkat edin.

Genel olarak, kamusal toplu taşıma, hareket halinde olmak için güvenli ve çevre dostu bir seçenektir.

Uzun mesafeli yolculuk sırasında 03:58

Uzun bir yolculuk yapmak istediğinizde uzun mesafeli tren veya uzun mesafeli otobüs seçeneklerini kullanabilirsiniz. Biletleri internet üzerinden www.bahn.de, www.fernbusse.de adreslerinden, seyahat acentelerinden veya tren istasyonundan alabilirsiniz.
Tarife ve bağlantılara “DB Navigator” veya “Busliniensuche” gibi akıllı telefon uygulamaları üzerinden ulaşabilirsiniz.

Küçük Almanca kursu

Wie komme ich bitte zum Bahnhof? [İstasyona nasıl gidebilirim?]

Entschuldigung. Wissen Sie, wo der Bus abfährt? [Affedersiniz. Otobüsün nereden kalktığını biliyor musunuz?]

Kennen Sie den Weg zur U-Bahn? [Metroya nasıl gidileceğini biliyor musunuz?]

Könnten Sie mir bitte mit dem Kinderwagen helfen? [Lütfen bebek arabası için bana yardım edebilir misiniz?]