Compact Guide

Samochód i motocykl

Przed jazdą 00:03

Dla każdego samochodu lub motocykla obowiązuje: Potrzebna jest urzędowa tablica rejestracyjna, plakietka z ważną datą przeglądu technicznego i pojazd musi być ubezpieczony.

Upewnij się, że opony mają wystarczającą głębokość bieżnika. Zimą pod żadnym pozorem nie jedź na oponach letnich, ponieważ zimą opony zimowe na drogę są bezpieczniejsze.

Jeśli prowadzisz motorower, skuter lub motocykl, zawsze musisz nosić kask. Tak samo Twój pasażer.

W samochodzie musisz mieć kamizelkę odblaskową (najlepiej dla każdego pasażera), trójkąt ostrzegawczy i aktualny zestaw pierwszej pomocy.

Podczas jazdy wszystkie osoby w samochodzie muszą zapiąć pasy - nawet osoby na tylnych siedzeniach.

Dzieci do 12 lat, które mają mniej niż 1,50 m wzrostu, mogą jeździć tylko w foteliku samochodowym dla dzieci. W zależności od wieku i wzrostu dziecka dostępne są różne modele. Właściwy wybór decyduje o bezpieczeństwie Twojego dziecka. RADA: Dowiedz się w sklepie lub w Internecie, który fotelik dla dzieci jest odpowiedni. Strona ADAC oferuje Kindersitz-Berater (“poradnik fotelików dziecięcych”). Wikipedia zawiera podstawowe informacje na temat fotelików dla dzieci w kilku językach.Ty jako kierowca 02:03

Podczas każdej jazdy musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu i ważne prawo jazdy. Jeśli nie masz niemieckiego prawa jazdy (UE), pamiętaj, aby sprawdzić wcześniej, czy Twoje prawo jazdy jest uznawane w Niemczech. Na przykład w ACE, ADAC lub urzędach ruchu drogowego. WSKAZÓWKA: Międzynarodowe prawo jazdy jest ważne tylko w połączeniu z ważnym krajowym prawem jazdy.

Nie prowadź pod wpływem alkoholu, narkotyków czy leków.

Unikaj rozproszenia uwagi!
Smartfon przy uchu lub w dłoni może nie tylko doprowadzić do poważnych wypadków, ale jest to także zgłaszane i karane przez policję.

Środki pomocnicze, jak np. systemy nawigacyjne, powinny być mocno i bezpiecznie przymocowane.

Przepisy ruchu drogowego 03:22

W Niemczech, podobnie jak we wszystkich krajach sąsiednich, obowiązuje ruch prawostronny.

Na drogach ekspresowych i autostradach również obowiązuje wymóg ruchu prawostronnego. Oznacza to, że należy poruszać się w pobliżu prawej krawędzi jezdni i używać lewego pasa tylko do wyprzedzania.

Podczas wyprzedzania nie wolno przekraczać maksymalnie dopuszczalnej prędkości.

Na autostradzie zalecana prędkość maksymalna wynosi 130 km / h. Jednak znaki często podają niższe prędkości maksymalne, n.p. 100 km / h lub w pobliżu miejsc budowy w niektórych przypadkach także 80 lub 60 km / h. WSKAZÓWKA: Na autostradach zatrzymywanie, skręcanie i cofanie jest zabronione - w nagłych wypadkach dostępny jest prawy pas boczny. Utwórz w razie wypadku lub korka korytarz ratunku: przy co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku między skrajnie lewym a bezpośrednio prawym pasem ruchu obok. Jeśli zgubiłeś drogę, możesz opuścić autostradę przy następnym zjeździe i pojechać z powrotem podjazdem w przeciwnym kierunku.

Poza miastem maksymalny limit prędkości dla samochodów osobowych wynosi 100 km / h (z wyjątkiem autostrad). Tutaj częściej - zwłaszcza w przypadku zbliżania się do skrzyżowania lub sygnalizacji świetlnej - maksymalna prędkość jest w niektórych miejscach obniżana do 70 km / h.

W obrębie miejscowości lub w mieście możesz w najlepszym przypadku jechać z maksymalną prędkością 50 km / h. Prędkość jest częściowo w niektórych strefach lub np. w pobliżu szkół obniżana do maks. 30 km / h.

Zbyt szybka jazda może prowadzić do poważnych wypadków. Przekroczenie maksymalnych prędkości jest karane wysokimi grzywnami i zakazami jazdy.

Zasady pierwszeństwa przejazdu 06:09

Jeżeli na skrzyżowaniu nie ma sygnalizacji świetlnej ani znaków pierwszeństwa przejazdu, obowiązuje zasada: „prawa przed lewą“.

Gdy policja kieruje ruchem drogowym, ich znaki unieważniają wszystkie zasady. Istnieją dwa zasadnicze znaki:

"Zatrzymaj się (Stop) przed skrzyżowaniem - dozwolony jest ruch poprzeczny“ /

"Przed skrzyżowaniem należy czekać na następny znak“.

W razie wypadku 06:48

Po wypadku z rannymi, natychmiast wybierz numer alarmowy 112.

W razie wypadku bez szkody na osobie zadzwoń na policję pod numer 110.

Pozostań na miejscu wypadku do momentu przybycia policji.

Jeżeli uszkodzisz zaparkowany samochód i nie możesz powiadomić o tym właściciela, powinieneś zawiadomić policję i poczekać, aż wypadek zostanie zarejestrowany. Kartka z wiadomością nie wystarczy.

Spowodowanie wypadku i opuszczenie miejsca wypadku uważane jest za ucieczkę z miejsca wypadku i jest karane grzywną lub pozbawieniem wolności do trzech lat.

Jeśli masz awarię na autostradzie, załóż kamizelkę odblaskową, postaw trójkąt ostrzegawczy i czekaj na pomoc za barierą drogową.

Życzymy Tobie, abyś zawsze podróżował bez wypadków i awarii.