Compact Guide

Na rowerze

Przed jazdą 00:03

Rower musi być sprawny technicznie. Musi posiadać sprawne hamulce, pedały i dzwonek. Bardzo ważne jest również oświetlenie. Rower musi posiadać światła przednie i tylne oraz światełka odblaskowe. Z przodu musi być przymocowane białe a z tyłu czerwone światełko odblaskowe.

Opony lub szprychy muszą odbijać światło. Jeśli nie, musisz zamocować po dwa odblaski w każdym kole.

Bez tego wyposażenia rower nie może być używany w ruchu drogowym. RADA: Wiele sklepów rowerowych sprzedaje tanio używane rowery. Są one sprzedawane w stanie technicznym sprawnym i bezpiecznym dla ruchu drogowego.

Należy nosić najlepiej jasne lub odblaskowe ubranie, aby być dobrze widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. Zalecane jest również noszenie kasku rowerowego podczas każdej jazdy.

Nie prowadź pod wpływem alkoholu, narkotyków czy leków. Może to być bardzo niebezpieczne dla Ciebie i innych osób i może skutkować konsekwencjami prawnymi.

Podczas jazdy 01:32

Aby utrzymywać równowagę, chwyć kierownicę obiema rękami. Jeśli stajesz w miejscu, nie trzymaj się pojazdów.

Na jednym rowerze może jechać tylko jedna osoba.

Jeśli bierzesz ze sobą małe dziecko, potrzebujesz specjalny fotelik dziecięcy. Fotelik musi być z tyłu mocno przymocowany do bagażnika. Alternatywnie są też tak zwane przyczepki dziecięce.

Jeśli podróżujesz w grupie rowerowej, jedź w rzędzie - nie obok siebie. WSKAZÓWKA: Podczas jazdy nie można wykonywać połączeń ani obsługiwać smartfona. Może to spowodować wypadki i pociągnąć za sobą konsekwencje. Podczas jazdy musisz być w pełni skupiony.

Drogi rowerowe 02:37

Dorośli i każda osoba powyżej 10 lat musi w Niemczech jeździć rowerem po jezdni. Dzieci w wieku do 8 lat muszą korzystać z chodnika. W wieku od 8 do 10 lat dziecko może samodzielnie decydować, czy jeździć po ulicy, czy po chodniku. Powinno czuć się na jezdni pewnie i najlepiej ukończyć w szkole podstawowej szkolenie rowerowe. RADA: W wielu miastach znajdują się szkoły ruchu drogowego, w których Ty i Twoje dziecko możecie ćwiczyć jazdę na rowerze z instruktorem. Więcej informacji znajdziesz w punkcie menu.

Po oznakowaniu ścieżki rowerowej , należy korzystać z istniejącej ścieżki rowerowej. Chyba, że jakieś przeszkody zagradzają drogę. Wtedy możesz ostrożnie ominąć przeszkody korzystając z jezdni.

Jeśli widzisz ten znak ("Wspólna ścieżka dla pieszych i rowerzystów") , oznacza to, że piesi i rowerzyści wspólnie korzystają z tej samej drogi. Jedź ostrożnie i zwracaj uwagę na osoby poruszające się pieszo.

Na tym znaku ("Oddzielna ścieżka dla pieszych i rowerzystów") rowerzyści muszą korzystać ze strony zaznaczonej na znaku i ewentualnie na chodniku.

Na autostradach i drogach ekspresowych obowiązuje bezwzględny zakaz jazdy na rowerze.

Zakaz obowiązuje również, jeśli widzisz te tablice informacyjne:
„Chodnik“ , „Zakaz wjazdu rowerów“ , „Zakaz wjazdu wszelkich pojazdów“ .

Ten znak oznacza, że musisz zejść z roweru i go prowadzić: Geschützte Grünanlage.

Przepisy ruchu drogowego 04:56

Zasady ruchu drogowego dla rowerzystów są takie same jak dla kierowców samochodów. Czerwony oznacza "stop!", musisz się zatrzymać.

Na skrzyżowaniu bez sygnalizacji świetlnej lub znaków drogowych obowiązuje: Kto nadjeżdża z prawej strony, ma pierwszeństwo przejazdu. A więc: „prawa strona przed lewą“.

Bezpieczeństwo & znaki ręczne 05:25

Jeśli chcesz jechać prosto, zachowaj odległość co najmniej 1 metra od zaparkowanych samochodów. Możesz zostać uderzony przez drzwi samochodu, jeśli zostaną one przez nieuwagę otwarte.

Uważaj na wjazdy i wyjazdy. Niektórzy kierowcy samochodów nie zauważają ścieżki rowerowej i wjeżdżają na nią.

Jeśli jedziesz rowerem na skrzyżowaniu prosto, skręcające pojazdy (samochody, a zwłaszcza ciężarówki) mogą Cię łatwo przeoczyć w "martwym kącie" (martwym polu widzenia). RADA: Jeśli nie jesteś pewien, czy zostaniesz zauważony, lepiej przyhamuj i zrezygnuj z pierwszeństwa przejazdu. Zawsze utrzymuj bezpieczną odległość do innych pojazdów. Na światłach należy zatrzymać się za autobusem lub ciężarówką - nie obok.

Jeśli chcesz skręcić, najpierw obejrzyj się przez ramię, aby przyjrzeć się ruchowi na ulicy. Pokaż wyraźnie ramieniem, że chcesz zmienić kierunek jazdy. Rozciągnij lewe ramię na bok, jeśli chcesz skręcić w lewo, a prawe ramię, jeśli chcesz skręcić w prawo.

Jest to szczególnie ważne, aby inni mogli zobaczyć, gdzie chcesz pojechać.

Jeśli na przykład chcesz skręcić na skrzyżowaniu w prawo, uważaj na pieszych. Mają oni pierwszeństwo przejścia.

Życzymy dobrej jazdy!