Compact Guide

Pieszo

Bądź dobrze przygotowany 00:02

Jeśli uczestniczysz w ruchu drogowym, powinieneś być dobrze widoczny. Szczególnie w ciemności, jasne lub najlepiej odblaskowe ubranie może przyczynić się do Twojego bezpieczeństwa.

Staraj się unikać rozproszenia uwagi. Jeśli patrzysz na swój smartfon, najlepiej stań w miejscu. Dostosuj głośność słuchanej muzyki tak, byś mógł usłyszeć to, co dzieje się wokół.

Chodniki 00:29

W mieście zawsze chodź po chodnikach.

Jezdnia jest przeznaczona wyłącznie dla samochodów, motocykli i rowerów.

Czasami chodniki są również dozwolone dla rowerzystów, ale tylko z tym znakiem: “Wspólna ścieżka dla pieszych i rowerzystów” . Tutaj musisz liczyć się z rowerzystami.

W wielu miastach istnieją także oddzielne ścieżki rowerowe i piesze. Wskazują na to oznaczenia na chodniku i na tym znaku: “Oddzielna ścieżka dla pieszych i rowerzystów” .

Uważaj, aby nie iść pieszo po ścieżce rowerowej, ponieważ może to zagrażać Tobie i rowerzystom. WSKAZÓWKA: Im większy potrafisz zachować dystans do jezdni lub ścieżki rowerowej, tym lepiej. Jeśli idziesz prawą stroną chodnika, najlepiej trzymaj się tak blisko prawej krawędzi, jak to możliwe.

Czasami między dwoma miejscowościami nie ma ścieżek dla pieszych wzdłuż drogi lokalnej. W takim przypadku należy iść lewą stroną. W ten sposób możesz zobaczyć nadjeżdżające z przeciwka samochody, motocykle i rowery. Także w tym przypadku należy iść jak najbliżej zewnętrznej krawędzi jezdni. WAŻNE: Jeśli jesteś w drodze pieszo, nie wolno Ci wchodzić na autostrady i drogi ekspresowe. Temu, kto ignoruje ten zakaz, grozi śmiertelne niebezpieczeństwo.

Strefa dla pieszych 01:59

Jeśli widzisz taki znak, oznacza to, że jesteś w strefie dla pieszych. Idąc pieszo masz w tym przypadku pierwszeństwo , ale nadal bądź czujny. Dodatkowe znaki mogą jednak wskazywać na to, że ruch dostawczy lub rowery również mogą korzystać z tej ścieżki. W tych przypadkach bądź szczególnie ostrożny.

Ten znak jest bardziej powszechny w strefach zamieszkania: . Tutaj dzieci mogą bawić się na ulicy, a piesi korzystać z całej ulicy. Tobie jednak nie wolno utrudniać ruchu. Samochody mogą jeździć maksymalnie w tempie pieszych z prędkością (4-6 km / h). Niemniej jednak zawsze należy zachować ostrożność!

Przechodzenie przez ulicę 02:47

Jeśli chcesz przejść przez ulicę, najlepiej zrób to na przejściu z sygnalizacją świetlną. Czerwone światło oznacza: "Stój! Nie wchodź na jezdnię." Zielone: "Możesz przejść przez ulicę, ale bądź czujny.“

Jeśli wszedłeś na jezdnię przy zielonym świetle, a sygnalizacja świetlna zmieni kolor na czerwony, nie zatrzymuj się. Przejdź na drugą stronę. Jeśli wcześniej dotrzesz do wyspy azylu, poczekaj tam, aż światło znowu zmieni kolor na zielony.

Jeśli idziesz pieszo, możesz także często przechodzić przez przejścia dla pieszych. Tutaj w Niemczech pierwszeństwo mają piesi, ale musisz wyraźnie pokazać, że chcesz wejść na przejście dla pieszych. Nie wchodź na przejście dla pieszych, dopóki nie upewnisz się, że droga jest wolna lub pojazdy zatrzymały się dla Ciebie. WSKAZÓWKA: Jeśli usłyszysz syrenę i / lub zobaczysz niebieskie światło, musisz w każdym razie przepuścić najpierw policję, straż pożarną, pogotowie ratunkowe lub inne pojazdy służb publicznych. Wtedy musisz poczekać także przy zielonym świetle lub na przejściu dla pieszych.

Wyspa azylu ułatwia przejście przez jezdnię. Inaczej niż w przypadku przejścia dla pieszych, samochody, motocykle i rowery nie muszą się tutaj zatrzymywać. Piesi nie mają pierwszeństwa.

Jeśli chcesz przejść przez ulicę, zawsze szukaj najpierw sygnalizacji świetlnej, przejścia dla pieszych lub wyspy azylu. Jeśli nie widzisz żadne z nich, upewnij się, że jezdnia jest wolna. Spójrz w lewo, prawo i ponownie w lewo. Wybierz najkrótszą drogę, aby przejść przez ulicę. Wskazówka: Jeśli chcesz przejść przez jezdnię między zaparkowanymi samochodami, grozi Ci niebezpieczeństwo. W tym przypadku samochody ciężarowe i osobowe szczególnie źle Cię widzą. Jeśli jest wolne miejsce, aby przejść przez jezdnię, skorzystaj z niego.

Statystycznie patrząc, poruszanie się pieszo w Niemczech jest bardzo bezpieczne. Bądź jednak mimo wszystko zawsze czujny i unikaj ryzyka.