Compact Guide

Korzystanie z komunikacji miejskiej

Jakie są rodzaje komunikacji miejskiej? 0:03

W ruchu lokalnym można korzystać z autobusów i pociągów . W większych miastach dostępne są również metro i tramwaje .

Pociągi w transporcie publicznym dzielą się na szybką kolej miejska S-Bahn i pociągi regionalne. IC i ICE - biało-szare pociągi z czerwonym paskiem - do nich nie należą. Należą one do ruchu dalekobieżnego.

Kup bilet 00:36

Podczas każdego przejazdu musisz mieć ważny bilet.

Możesz wybierać spośród różnych typów biletów: Jeśli chcesz przejechać odcinek tylko w jednym kierunku, najlepiej kup sobie bilet jednorazowy. Jeśli chcesz korzystać z komunikacji miejskiej przez cały miesiąc, kup sobie bilet miesięczny. W zależności od miasta i zakładu komunikacji dostępne są różne oferty biletów.

Bilety kupisz 01:05

W automatach , np. na dworcach albo na przystankach metra, albo osobiście w Centrach Obsługi Klienta. W autobusach bilety można kupić również z przodu u kierowcy. W niektórych tramwajach znajdują się automaty biletowe. RADA: Dowiedz się w spokoju przed podróżą, który bilet jest Ci potrzebny i najlepiej kup go wcześniej.  

Kasowanie biletu 01:34

Wiele biletów należy przed rozpoczęciem podróży skasować. Można to rozpoznać po pustej powierzchni z boku biletu Icon: Ticket - freie Fläche. W tym celu na przystankach, ale także w autobusach i tramwajach, znajdują się automaty do kasowania biletu. RADA: Jeśli nie masz pewności, który bilet jest potrzebny na danej trasie, zapytaj pracowników Centrum Obsługi Klienta. Z chęcią Ci pomogą.  

Rozpoczęcie podróży / W drogę 02:05

Przystanki autobusowe są oznaczone tym znakiem: Icon: Baushaltestelle (H)
Dostęp do metra jest oznaczony tym znakiem: Icon: Zugang U-Bahn (U)
Icon: S-Bahn-Haltestelle (S) oznacza przystanek szybkiej kolei miejskiej S Bahn.

Wstęp na tory metra i pociągów jest zabroniony. Jest to bardzo niebezpieczne i może podlegać karze.

Przejście przez tory tramwajowe możliwe jest w odpowiednich miejscach. Ale ostrożnie, tramwaje jeżdżą stosunkowo cicho i mają długą drogę hamowania!

Wejście i wyjście jest możliwe tylko na odpowiednich przystankach. Pociągi, metro i tramwaje zatrzymują się na każdym zaplanowanym przystanku. WAŻNE: Proszę uważać podczas wsiadania i wysiadania. Smartfony lub słuchanie muzyki może rozpraszać uwagę i powodować wypadki.

Wsiadanie 03:03

Podczas czekania upewnij się, że zachowujesz wystarczającą odległość do jezdni lub nadjeżdżających autobusów czy tramwajów.

Poczekaj z wejściem do pojazdu, aż wszyscy pasażerowie, którzy chcą wysiąść, faktycznie już opuścili pojazd. Jeśli nie ma wolnego miejsca siedzącego i musisz stać, zawsze trzymaj się mocno podczas jazdy.

Wysiadanie 03:27

W autobusach możesz nacisnąć przycisk "STOP", aby poinformować kierowcę, że chcesz wysiąść na następnym przystanku. Poczekaj, aż autobus lub pociąg się zatrzyma. Czasami otwarcie drzwi może potrwać kilka sekund.

Prosimy zawsze dobrze uważać na siebie i swoje dzieci.

Ogólnie rzecz biorąc, transport publiczny to bezpieczna i przyjazna dla środowiska opcja mobilności.

Podróżując środkami transportu dalekobieżnego 03:58

Jeśli chcesz wybrać się w dłuższą podróż, dostępne są pociągi dalekobieżne lub autobusy dalekobieżne. Bilety są dostępne w Internecie na stronie www.bahn.de, www.fernbusse.de, w biurach podróży lub na dworcu kolejowym.
Rozkłady jazdy i połączenia są dostępne przez aplikację na smartfona "DB Navigator" lub "Busliniensuche".

Mały kurs języka niemieckiego

Wie komme ich bitte zum Bahnhof? [Jak dotrę na dworzec kolejowy?]

Entschuldigung. Wissen Sie, wo der Bus abfährt? [Przepraszam. Czy wie Pan/Pani może skąd odjeżdża autobus?]

Kennen Sie den Weg zur U-Bahn? [Zna Pan/Pani drogę do metra?]

Könnten Sie mir bitte mit dem Kinderwagen helfen? [Czy mógłby/mogłaby mi Pan/Pani pomóc z wózkiem dziecięcym?]